Anaokulunda Sağlık

Anaokulunda sağlık uygulamaları, titizlikle üzerinde durulması gereken konuların başında gelir. Okulumuzda çocuklarımızın sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için;

  • Ahşap oyuncaklar buhar makinesi ile dezenfekte edilmekte, diğer oyuncaklar yıkanarak temizlenmektedir.
  • Tuvaletler ve tüm zeminler anti-bakteriyel temizlik malzemeleri ile gün içinde iki kez temizlenmektedir.
  • Okulumuzda bulunan tüm lavabolarda kâğıt havlular kullanılmaktadır.
  • Sınıflarımız sık sık havalandırılmaktadır.
  • Okulumuzda antialerjik halı ve yer döşemeleri kullanılmaktadır.

Diğer taraftan, okulumuzda meydana gelebilen ufak kazalara ilk müdahale, ilk yardım eğitimi almış eğitim personeli tarafından yapılır. Acil müdahale gerektirecek durumlarda ise öğrenciler ivedilikle, ailenin yönlendirmiş olduğu sağlık kuruluşuna götürülür.

Mutlu Arı Çekmeköy Anaokuluna gelen çocukların günlük sağlık takibi öğretmeni tarafından yapılır. Hastalık belirtisi gösteren çocuklarımızın ailesi aranarak okuldan alınmaları istenir. Düzenli kullanılan ilaçlar dışında ilaç kabul edilmez. Aile, çocukların kullanmış olduğu rutin ilaçlar var ise (Alerjik, sindirim sistemi vs. ile ilgili ) bu ilaçları, iletişim defterine not düşerek okula gönderebilir.

Bu noktada üzerinde durulması gereken konuların başında, ailelerin okul ile işbirliği içinde olmalarıdır. Ateşli ve bulaşıcı hastalığı olan çocukların okula gönderilmemesi ve ivedilikle okul yönetimine bilgi verilmesi, diğer çocuklarımızın ailelerini bilgilendirmek açısından çok önemlidir.