Covid-19 Sonrasında Mutlu Arı Anaokulu “Güvenli Okul Planı”

Mutlu Arı Anaokulu olarak Covid-19 pandemisiyle birlikte yeni normalimizi düzenleyen “Güvenli Okul Planı”mızı devreye almış bulunmaktayız. Güvenli Okul Planı’mızın temel amacı okulumuzun açıldığı günden itibaren çocuklarımız ve aileleri ile çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini koruyarak, Covid-19’un yayılımının önüne geçmek için üzerimize düşen sorumluluğu azami ölçüde yerine getirmektir.

Hedefimiz Güvenli Okul Planı kapsamında atacağımız adımlar sayesinde okulumuzda Covid-19 riskini asgariye indirmek ve olası bir vaka durumunda bulaşımı sınırlı tutmaktır.

Mutlu Arı Anaokulu Güvenli Okul Planı kapsamında, velilerimiz, çalışanlarımız ve çocuklarımızın katılımlarıyla alacağımız tedbirlerin özetini aşağıda paylaşıyoruz.

 1. Okul açılmadan önce binamızın tamamı temizlenerek dezenfekte edilmiştir.
 2. Sınıfta geçirilen saatler azaltılarak “bahçe sınıfı” uygulamasına ağırlık verilmiştir.
 3. Okulun hiçbir alanında farklı sınıftaki öğrenciler birbirleriyle karışmayacaktır.
 4. Bahçe sınıfları, her sınıf için ayrılmış alanlarda, sınıflara özel masalar ve sandalyelerde gerçekleşmektedir.
 5. Yemekler, yemekhane yerine sınıflarda servi edilmektedir; böylece farklı sınıflar birbirleriyle karışmamaktadır.
 6. Sınıflardaki ve tüm binadaki hava gün boyunca doğal havalandırma ile taze tutulmaktadır.
 7. Tüm okulda el dezenfektanları ve bina girişinde dezenfeksiyon paspası bulunmaktadır.
 8. Peluş oyuncak, minder, yastık vb malzemeler sınıflardan kaldırılmıştır. Kalan tüm oyuncaklar, masa yüzeyleri, kapı kolları, elektrik düğmeleri, tırabzanlar, sert zeminler vb yüzeyler buharlı dezenfeksiyon cihazıyla gün boyunca belirli periyodlarla temizlenmektedir.
 9. Çocuklarımızın ve çalışanların ateşi her sabah bahçe girişinde ve her akşam okuldan ayrılmadan önce ölçülmektedir. Ateşi olan veya sağlıklı olmayan hiç kimse okul binasına alınmamaktadır.
 10. Tüm çalışanlarımız gün boyunca maske ve siperlik kullanmakta ve okula geldiklerinde okul kıyafetlerini giymektedirler.
 11. Her sabah okula varışlarda çocuklarımız bahçede ateş ölçümü sonrasında binaya tek tek alınmaktadır.
 12. Okul binamıza çalışanlarımız ve çocuklarımız dışında hiç kimse zorunlu olmadıkça alınmamaktadır. Buna velilerimiz de dahildir.
 13. Çocuklarımıza Covid-19’dan korunmak için gereken kişisel hijyen tedbirleriyle ilgili eğitimler verilmekte, hatırlatmalar yapılmaktadır.
 14. Sınıflardaki masalarında çocuklarımız fiziksel mesafeyi koruyarak oturmaktadırlar.
 15. Her çocuğumuzun kendisine özel bir “etkinlik kutusu” vardır ve üzerinde çocuklarımızın isimleri yazmaktadır. Bu kutulardaki kalem, boya, yapıştırıcı, hamur vb malzemeleri her çocuk sadece kendisi kullanmaktadır.

Covid-19 salgını ile ilgili ulusal ve uluslararası resmi kurumlar ve devletler (T.C. Sağlık Bakanlığı, WHO, CDC, UNICEF, GOV.UK, VIC.GOV.AU vb) tarafından yapılmakta olan açıklamaları, tedbir önerilerini dikkatle takip ederek, tüm dünyada yeniden açılan/açılacak olan okullarda ele alınan tedbir planlarını inceleyerek ortaya koyduğumuz ve gerekli hallerde güncellemekte olduğumuz Güvenli Okul Planı’mızın başarılı şekilde işleyebilmesi için tüm velilerimizin desteğini ve anlayışını bekliyoruz.

Güvenli Okul Planı’mız hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.