Orman Okulu Programı

Erken çocukluk, bir çocuğun 6 yaşına kadar olan döneminde dilsel, sosyal-duygusal ve fiziksel gelişiminin hayatının diğer dönemlerine göre daha hızlı geliştiği, çocuklar için geleceklerine derinden ve uzun vadeli etki eden en önemli gelişim dönemidir. Pandeminin ve günden güne artan yapılaşmanın, kentleşmenin etkisi ile çocuklarımızın doğadan uzaklaştığını ve daha sınırlı bir alanda kendilerini gerçekleştirme çabası gösterdiklerini gözlemlemekteyiz. Bu uzaklaşma sürecinin çocuklarımızın gelişimlerini de sekteye uğrattığı, daha az düşünme becerisi kullandıkları, yaratıcılıklarının sınırlandığı, gelişim alanlarında bir yavaşlama olduğu da gözlemlerimiz arasındadır.

@mutluariormanda

Bu nedenledir ki müfredatımıza “alternatif eğitim modellerini” dahil ederek, çocuklarımızın üzerinde her geçen yıl biraz daha fazla fark ettiğimiz olumsuz etkileri azaltmaya çalışmaktayız. Bu bağlamda, halihazırda eklektik yaklaşımla uygulamakta olduğumuz eğitim programımıza “Orman Okulu Eğitim Programını” da dahil ettik.

@mutluariormanda

Orman Okulu Eğitim Programı” ile; yakın bölgedeki güvenli orman alanlarına her hafta düzenli geziler yaparak çocuklarımızın doğayla tekrar bağ kurmalarına, doğayı tanıma ve anlama yoluyla günlük hayatı anlamaya başlamalarına, yaratıcı düşünebilmelerine, beden koordinasyonlarının doğal bir alanda kendi doğalarında gelişmesine, günümüzde sıklıkla duyduğumuz bir kavram olan “21. Yüzyıl becerilerinin” desteklenmesine fayda sağlayacağımıza inanıyoruz.

@mutluariormanda