Veli Bilgilendirme

Sağlık

Anaokulunda sağlık uygulamaları, titizlikle üzerinde durulması gereken konuların başında gelir. Okulumuzda çocuklarımızın sağlığını korumak ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için;

  • Ahşap oyuncaklar buhar makinesi ile dezenfekte edilmekte, diğer oyuncaklar yıkanarak temizlenmektedir.
  • Tuvaletler ve tüm zeminler anti-bakteriyel temizlik malzemeleri ile gün içinde iki kez temizlenmektedir.
  • Okulumuzda bulunan tüm lavabolarda kâğıt havlular kullanılmaktadır.
  • Sınıflarımız sık sık havalandırılmaktadır.
  • Okulumuzda antialerjik halı ve yer döşemeleri kullanılmaktadır.

Diğer taraftan, okulumuzda meydana gelebilen ufak kazalara ilk müdahale ilk yardım eğitimi almış eğitim personeli tarafından yapılır. Acil müdahale gerektirecek durumlarda ise öğrenciler ivedilikle, ailenin yönlendirmiş olduğu sağlık kuruluşuna götürülür.

Mutlu Arı Çekmeköy Anaokuluna gelen çocukların günlük sağlık takibi öğretmeni tarafından yapılır. Hastalık belirtisi gösteren çocuklarımızın ailesi aranarak okuldan alınmaları istenir. Düzenli kullanılan ilaçlar dışında ilaç kabul edilmez. Aile, çocukların kullanmış olduğu rutin ilaçlar var ise (alerjik, sindirim sistemi vs. ile ilgili) bu ilaçları, OkulAile uygulamasına not düşerek okula gönderebilir.

Bu noktada üzerinde durulması gereken konuların başında, ailelerin okul ile işbirliği içinde olmalarıdır. Ateşli ve bulaşıcı hastalığı olan çocukların okula gönderilmemesi ve ivedilikle okul yönetimine bilgi verilmesi, diğer çocuklarımızın ailelerini bilgilendirmek açısından çok önemlidir.

Rehberlik

Mutlu Arı Anaokulu rehberlik servisi olarak, anaokulu rehberlik hizmetinde amacımız, çocuklarımız gelişimlerinin çeşitli alanlarındaki basamakları tırmanırken, bir adım geride durup, onları bir sonraki basamak için desteklemek ve yönlendirmektir.

Piaget’in dediği gibi “Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir.” Zihinsel fonksiyonları (ego fonksiyonu) henüz gelişmemiş olduğundan, çeşitli olayların ruhlarında yarattığı tepkilerin, benliklerine yansıma biçiminin kontrol edilmesi gereklidir. Bu farkındalıkla, çocuklarımızın bireysel gelişimlerini en pozitif şekilde tamamlamaları için okul psikoloğumuzla birlikte, siz velilerimizle her zaman iletişim halinde olmayı hedefliyoruz.

Yemek 

Anaokulu yemek menümüz çocuklarımıza sorunsuz bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için onların damak tadı dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

Yemeklerimiz kendi mutfağımızda pişirilmektedir. Sabah kahvaltısı, kuşluk vakti meyvesi, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere okulumuzda 4 öğün yemek servis edilmektedir. Ayrıca herhangi bir gıdaya alerjisi tespit edilmiş öğrencilerimiz için aileyle beraber yürüttüğümüz farklı yemek programı uygulanabilmektedir.

Ulaşım 

Okulumuz servis ile gelen çocuklarımız önceden bildirilen saatlerde evinin kapısından teslim alınır ve yine aynı şekilde teslim edilir. Servislerimizde çocuklarımıza uygun emniyet kemerlerimiz (dört noktalı) ve servis hostesimiz bulunmaktadır.

Öğrenciler, anne babaları dışında sadece okula bildirilen kişilere teslim edilir. Anne veya babadan yazılı veya sözlü talimat alınmadıkça kesinlikle bu kuralın dışına çıkılmaz. 

Güvenlik 

Okulumuz, anaokulu olarak inşa edilmiş olmasının yanı sıra, tüm yaş gruplarındaki öğrencilerimizin güvenliğine uygun olarak da donanımı yapılmıştır. Çocukların erişiminin olduğu tüm materyaller ve oyuncaklar yüksek güvenlik standartlarındadır.

Okulumuzdaki öğrenme ve yaşam alanlarının hiçbir yerinde, çocuklara zarar verme olasılığı olan ilaçlar, kimyasallar, yakıcı ve kesici malzemeler ve prizler bulunmaz. Kapılarda menteşe boşluklarında parmak koruyucular, köşe koruyucular ve merdivenlerde özel olarak örülmüş ağlar bulunmaktadır. Okulumuzda çocuklarımızın güvenliğini sağlamak adına aldığımız tedbirler arasında güvenlik kameraları da yer almaktadır.