Yaş Gruplarımız

Çocuklarımız için okul öncesi eğitiminin önemi hakkındaki farkındalık gün geçtikçe artıyor. Bu farkındalıkla hareket eden ebeveynlerin kafasını ise en çok “En doğru anaokulu yaşı kaç?” sorusu meşgul ediyor. 

Bu sorunun cevabı çocuğun ve ailenin mevcut koşullarına göre değişkenlik gösteriyor olsa da günümüzde çalışan ebeveyn sayısının oldukça yüksek olması, çocuğun sosyalleşme ihtiyacı, ebeveynin çocuğun bilişsel gelişimine profesyonel katkı sağlama arzusu gibi etkenlerle anaokulu yaşı genellikle 2 -3 yaş arasında oyun grupları ile başlamış oluyor.

İlkokuldan 1 veya 2 yıl önce, çocuğun ilkokula hazırlanması amacıyla verilen anaokulu eğitiminin artık çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu ve öğrenmeye çok açık olduğu 4 yaş öncesindeki dönemden itibaren verilmesi tercih ediliyor. 

Dolayısıyla çeşitli koşullara göre değişkenlik göstermekle birlikte, çocuk için en uygun anaokulu yaşı 2-6 yaş arasını kapsıyor. Mutlu Arı Anaokulu’nda eğitim, 2-3 yaş grupları için oluşturulan “Oyun Grubu” ile başlıyor, 6 yaşa kadar olan okul öncesi gurubu ile devam ediyor.

Oyun Grubu 2-3 Yaş

Çocukların ilk defa sosyal bir grubun üyesi oldukları bu dönemde, başta sosyo-duygusal gelişim olmak üzere diğer tüm gelişim alanlarına yönelik, haftanın iki ile beş gün arasında olmak üzere yapılandırılmıştır.

Küçük Grup 3-4 Yaş 

Bu yaş grubunda yaparak-yaşayarak öğrenmeye olanak sağlaya ve çocukların merak duygusunu harekete geçirerek öğrenme isteği oluşturan bir program izlenmektedir. Türkçe dil etkinlikleri ile dil gelişimini, fiziksel aktivitelerle psikomotor becerilerin gelişimini, dikkat ve görsel algı çalışmalarıyla bilişsel gelişimi destekleyen aktivitelere yoğunlukla yer verilen programda okul yaşamının temelleri atılmaktadır.

Orta Grup 4-5 Yaş

Etkin öğrenme ile birlikte, araştıran, sorgulayan, keşfetmekten ve öğrenmekten keyif alan, çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan bir programdır. Çocuklar soyut bilgiden somut bilgiye doğru yol alırken, akademik yaşamlarına temel olacak bilgi ve becerileri kazanırlar. Branş dersleri ile de desteklenen programda yarım gün İngilizce eğitimi verilir.

Büyük Grup 5-6 Yaş

İlköğretime temel olacak hazırlıkların yanı sıra, öz güven, öz denetim gibi özellikleri kazandırmayı da hedefleyen, değerler eğitimi ile desteklenen bir program uygulanmaktadır. Branş dersleriyle de desteklenen, tüm gelişim alanlarına yönelik çalışmaların yanı sıra yarım gün İngilizce eğitime yer verilen bu gruplarda çocuklar, dili doğal ortamında, yaparak-yaşayarak öğrenirler. 

Anneli Oyun Grupları

12-24 ay arası öğrencilerimiz için her pazartesi 10:00-11:00 arası ve 24-36 ay için her cuma 10:00-11:00 arası anneli oyun gruplarımıza ek olarak çalışan annelerimizin de katılabilmesi için Cumartesi günleri 24-36 ay öğrencilerimiz için 10:30-11:30; 12-24 ay için ise 12:00-13:00 saatleri arasında anneli oyun gruplarımız gerçekleşmektedir.